امروز: پنج شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷
خوش آمدید ، مهمان ! [ ورود

مجلس از بازسازی بافت اطراف حرم رضوی حمایت می کند + گزارش تصویری

هیچ جزییات آگهی پیدا نشد.
توضیحات بیشتر
مازنی در جریان این بازدید خاطرنشان کرد: اجرا و بازسازی این بافت آثار تاریخی و میراثی باید حفظ شود.
وی با اشاره به اینکه ۳۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای سرعت بخشیدن به این طرح نیاز است، بیان کرد: ساخت و ساز مستمر در مراکز و شهرهای زیارتی زائران و مجاوران را آزار می دهد؛ لذا برای رفاه حال زائران و مردم باید این پروژه سرعت گیرد.
وی ادامه داد: حفظ میراث فرهنگی و پیوست فرهنگی از دیگر دغدغه ها برای این بافت است که البته لحاظ شده و در جریان اجرای طرح باید مراقب بود که به میراث فرهنگی آسیبی نرسد.
حجت الاسلام مازنی افزود: در اجرای این طرح هماهنگی خوبی بین ارکان تصمیم ساز و مجری وجود دارد و باید دستگاه های مختلف فراتر از مسائل بخشی و سازمانی با هماهنگی این پروژه را دنبال کنند.
وی ادامه داد: ضرورت بازسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی از دهه ۵۰ احساس شد و سال ۷۱ مطالعات طرح انجام و عملیات اجرایی آغاز شد و این طرح تاکنون ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: پروژه ها و طرح های عظیمی در ۴۰ سال گذشته اجرا شده و یا در حال انجام است ولی متاسفانه به دلیل تبلیغات سوء دشمن در فضای جنگ روانی و سوء تدبیر خودمان دیده نمی شود که این طرح نیز یکی از آن موارد است.
وی به ثبات مدیریت در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خراسان رضوی تاکید و تصریح کرد: در این نهاد باید ثبات مدیریتی وجود داشته باشد تا طرح ها به خوبی محقق شود.
* وجود ۳۹ اثر تاریخی در بافت اطراف حرم رضوی
مدیرعامل شرکت عمران و مسکن سازان ثامن نیز در جریان این بازدید گفت: ۳۹ اثر ثبت شده تاریخی در اطراف حرم مطهر رضوی وجود دارد که ۴ اثر توسط نهاد مجری طرح بازسازی خریداری شده و ۲ اثر بازسازی شده است.
وی تصریح کرد: در ایام عیدنوروز امسال با برنامه های فرهنگی که در نظر گرفتیم شاهد استقبال چشمگیر زائران و مجاوران از خانه تاریخی داروغه بودیم که این امر بیانگر ضرورت احیاء و نیاز شهر به فضاهای اینچنینی می باشد.
سیدمصطفی نعمتی بیان کرد: در حد بضاعت به دنبال رفع خطر از آثار تاریخی هستیم ولی موفقیت در این اقدام مستلزم همکاری همه نهادهای دست‌ اندرکار است و باید با کمک مجلس و سازمان میراث فرهنگی امکان توسعه و بازسازی بافتهای تاریخی فراهم شود.
شایان ذکر است اجرای طرح نوسازی بافت فرسوده منطقه ثامن مشهد و پیرامون حرم مطهر رضوی در محدوده ای به وسعت ۳۱۰ هکتار از سال ۱۳۷۱ آغاز شده و تاکنون ۴۵ درصد پیشرفت داشته است.
نظر خود با بیان کنید

ارسال نظر

درباره شرکت عمران و مسکن سازان ثامن

آدرس : مشهد- ابتدای خیابان نواب صفوی سامانه پیامکی: 1000808 تلفن مستقیم روابط عمومی: 33671200 کد پستی : 9154633876 تلفن :33687006 051 فاکس : 3669928 051 کانال ارتباطی: samenkhedmat@